X
تبلیغات
رایتل

روانشناسی خودمانی | مشاوره خصوصیwww.RavanMoshaver.com

 بزرگترین هدیه عاطفی عمر همسران به همدیگر احساس درجه یک بودن است.


جهت انجام مشاوره بصورت کاملا خصوصی در تمامی زمینه ها اینجا کلیک کنید.شرح شخصیت تیپ 9

 برای تعیین تیپ شخصیتی خود فایل تست شخصیت شناسی را دانلود کنید.

http://www.ravanmoshaver.com/pages/Test


جایگاه افراد این گروه در دایره بسیار بامعنی است. یک پایش سه است که مظهر موافقت است و پای دیگری شش است که  ضد مراجع قدرت است. افراد این گروه میان توجه خواستن از دیگران و تمایل به نافرمان دچار تضاد هستند. دست راست تیپ 9، 1است که می خواهد پسر خوب یا دختر خوب باشد و دست چپش 8، است که برپایه بچه نافرمان ایستاده است. هم می خواهد درست عمل کند و هم می خواهد در مقابل مقررات قرار گیرد. زمان بندیهای این افراد یکنواخت است و هر روزشان مانند همدیگر است. انگیزه قوی ندارند و موقعیت ثابتی دارند. اما وقتی برنامه ای را خودشان می ریزند، صبح زود بیدار شده و می دانند دقیقا چه باید بکنند، بدون اینکه با تصمیم تازه ای مواجه شوند.افراد این گروه می توانند به طور مجزا از کاری به کار دیگر بپردازند بدون اینکه در مورد کار قبلی فکر کنند وقتی کاری را انجام می دهند، آن را به طور اتوماتیک انجام می دهند. بدون انتخاب و تصمیم گیری. افراد این گروه اغلب تصمیم نهایی را نمی گیرند و درحالی که از نظر فیزیکی هنوز خسته نشده اند، احساس خستگی کرده و دوست دارند بخوابند.

وقتی به انتهای چیزی می رسند به راحتی می توانند تجدید قوا کرده و به کار یا سرگرمی دیگری یا به نیاز فردی دیگری بپردازند. این ویژگی افراد، وقتی برای افسردگی نمی گذارد، وقتی برای انتظار داشتن از دیگران باقی نمی گذارد. افراد این گروه، هیچ چیز را دور نمی ریزند و علاقه به جمع آوری چیزها دارند، خاطرات گذشته نیز به راحتی کنار گذاشته نمی شوند و می توانند دوباره آنها را زنده کنند. اشتهای زیادی برای دیدن مغازه ها و خرید کردن دارند و هر چیزی را که می بینند، فکر می کنند برایشان لازم است. افراد این گروه بیشتر از آنکه بدانند چه مخواهند، می دانند که چه نمی خواهند در یک محیط کاری، همکاران همکاری کننده و دوستانه هستند و مایل به شنیدن نقطه نظرات دیگرانند. خوب کار می کنند ولی در جستجوی شهرت نیستند.

افراد این گروه عمیقا تحت تاثیر زندگی سایر مردم قرار می گیرند. در روابطشان با دیگران اعمال قدرت نمی کنند و ظرفیت عشق غیر شرطی دارند و در پی تغییر دادن دیگران نیستند. تمایل زیاد آنها برای حفظ صلح، اغلب منجر به این می شود که بین دو واقعیت متضاد قرار گیرند و حد وسط را بگیرند. از نظر آنها راحت ترین راه آنست که به جای اینکه موضع مشخصی داشته باشند، پنهان بمانند. بیش آنکه تصمیم روشنی برای لذت بردن بگیرند، با احساسات دیگران همراه می شوند. نسبت به احساسات دیگران، احساس تعهد می کنند. " نه " گفتن برای آنان بسیار دشوار است. وقتی نه می گویند احساس بدی می کنند. گویی چیزی از زندگی آنها حذف شده است. این افراد به راحتی با نقطه نظر دیگران همانند می شوند. آنها معتقدند، "چرا باید نقطه نظری خاص داشت، در حالی که همه جنبه ها ارزش دارند؟" و "چرا روی نظر خودم پافشاری کنم در حالی که نظر همه اعضا درست است؟" افراد این گروه نمی خواهند با دیگران مخالفت کنند ولی بر خلاف انتظار، بسیار سرسخت و مستحکم هستند. اگر کسی بخواهد آنها را تحت فشار قرار داده یا چیزی را به آنها تحمیل کند، به غار خود پناه برده و از حرکت امتناع می کنند و از اینکه به سمت یک هدف و کار از پیش تعیین شده هل داده شوند، مقاومت می کنند. یک فرد از این گروه، مدت های طولانی با یک موقعیت کلنجار می رود در حالی که همچنان تلاش می کند تصمییم بگیرد. در هنگامی که جمع تصمیمی می گیرد،این افراد موافق به نظر می رسند، اما درون خود می گویند: " آیا من موافقم  یا مخالف؟ "، دوست دارم در این جمع بمانم یا دوست دارم بروم."

لیست افکار وسواسی آنها، پایان ناپذیر است. توجهشان  مرتبا بین جنبه های مختلف یک سوال عقب و جلو می رود. تصمیم گرفتن برای آنها معنای تمام کردن، رفتن، تغییر دادن و حرکت کردن می دهد و همه اینها ترس از جدایی را ایجاد می کنند. تصمیم این تیپ، نگرفتن تصمیم است و تصمیم گیری به کندی صورت می گیرد. اگر آنها را برای تصمیم گیری تحت فشار قرار دهند، به شکلی انفعالی شرایط را کنترل خواهند کرد. یعنی با کند کار کردن، انتظار کشیدن، جواب ندادن، به امید برطرف شدن مشکل هستند. در روابط صمیمی (همسری)، علایق همسرشان را مقدم برعلایق خود قرار می دهند و همسر نقطه تصمیم گیری وی می شود. و چنانچه تصمیمی بگیرند که نتایج بدی به همراه داشته باشد، خود را سرزنش می کنند. اگر موقعیت، واضح و روشن باشد، رهبران خوبی هستند، اما اگر رهبری مستلزم تصمیم گیری مداوم باشد احساس راحتی نمی کنند. آنها خواستار پیش بینی پذیری و مراحل مشخص کار هستند.

ذهنشان پر از چرخ دنده است و همزمان ذهن متوجه چند چیز است. می توانند به همه جزئیات توجه کنند ولی مشکل اینجاست که نمی دانند کدام مهم و کدام غیر مهم است. گناه اصلی افراد این گروه، "تنبلی" است. زیرا انرژی و توجه خود را از امور اساسی زندگی خود منحرف می کنند. معمولا با نوشیدن چای، تماشای تلویزیون، سرگرمی های پیش پا افتاده و حرف های معمولی زدن خود را از مسائل اساسی کنار می کشند. همیشه کشوی میزشان پر از کارهای اساسی نیمه تمام است. مهم ترین کار ها به آخر شب موکول می گردد. تنبلی این افراد به معنی بی تحرکی آنان نیست. برعکس، این افراد پر انرژی و فعال و پر کار هستند، مرتبا از یک کار به کار دیگری می پردازند. وقتی کاری را شروع کنند، متوقف کردن آنها مشکل است. عشق، کیفیت عالی ذهنی این افراد است. افراد این گروه کاملا در عشق غرق می شوند و ظرفیت عشق غیر شرطی را دارند. آنها در ضمن مستعد احساسات آزار دهنده، حسادت و یاس هستند. وقتی عاشق می شوند، مایلند به طور کامل درگیر او شوند و میلی به برتری یافتن به شریک خود ندارند و شریک خود را بخشی از خود می دانند. وقتی با جنس مخالف مورد علاقه روبرو می شوند، در اینکه به او نزدیک شوند، یا از او کناره بگیرند تعارض دارندو اگر نزدیک شوند، بدون هیچ ترجیح ممکن است با افراد متعددی ارتباط برقرار کنند. خشم این افراد خاموش شده است. شکایات خود را انباشته می کنند تا وقتی که ظرفیتشان پر می شود و یک انفجار رخ می دهد. خشم افراد این گروه از راه های غیر مستقیم ابراز می شود، مثل لج کردن، حرکت نکردن، برهم زدن برنامه های دیگران و یا اعمالی که خشم دیگران را برمی انگیزد. یا اینکه کار را به خوبی انجام نمی دهند و یا کند کار می کنند. چون خواسته های دیگران را خوب می فهمند، به سادگی کاری می کنند که انتظارات دیگران را بر آورده نسازند.

 

محیط های جذاب این گروه:

شغل هایی که منظم باشد، مقررات و مراحل کار برایش مشخص شده باشد و جزئیات کار معلوم باشد.

 

محیط های ناجذاب این گروه:

به ندرت دیده می شود که یک فرد از این گروه، در شغل هایی وارد شود که مستلزم ارتقاء یا تغییرات مداوم باشد. آنها شغل هایی که مستلزم مراحلی با تغییرات ناگهانی و سریع است دوست ندارند.

 

نماد تیپ 9:

رنگ: سفید( نماد صلح)، نارنجی.

 

راهای رهایی که می تواند این افراد را به رشد شخصیت برساند:

- وقتی توجه شان از موضوعی به موضوع دیگر معطوف می شود، متوجه آن باشند.

- چون براساس عادت خوب عمل می کنند، می توانند با تغییر محیط، عادات تازه ای را شکل دهند.

- توجه به احساسات و خواسته های واقعی خود به جای افکار وسواس گونه.

- متوجه زما هایی باشند که از نظرات شخص خود دریغ می کنند.

- سعی در ابراز نظرات خود.

- تلاش و تمرین کنند که قبل از پرداختن به یک کار جدید، کارهای  فعلی را تمام کنند.

- در انتخاب ها، با جذب آنچه نمی خواهند به چیزهایی که می خواهند برسند.

- برای توجه به مسائل غیر ضروری، زمان محدودی را تعیین کنند.

- به جای توجه به اهداف نهایی، بر پله بعدی تمرکز کنند.

- متوجه باشند که به امور فرعی پرداخته و وقت زیادی صرف آنها می کنند به مسائل اصلی روی آورند.

- متوجه باشند که وقتی هل داده می شوند، سرسخت  می گردند.

- هنگام خشم با تمرین در تصویر سازی(چیزهایی که برایش جالب و نشاط آور است) می تواند از بروز رفتار نامناسب جلوگیری و فشار خشم را کاهش دهد.

 

منبع :مهارتهای تیپ‌شناسی:آهنگر ، کتایون